saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Ms Adams shares out 36 pencils between Niamh and jack in the ratio 4:8 How many pencils does each get?
If f(x)=2x and g(x)=1/x what is the domain of (f•g)(x)
River Mills manufactures reproduction antique furniture using historic manufacturing methods. River often uses​ waterpower, which is not only historically​ accu
Can someone help me solve this?
a 25 kg crate rests on the level floor. a horisontal force of 50 n accelerate the crate at 1m/s2 calculate the normal force of the crate, the frictional force o
Please can someone answer
Graph 2: Please help me sketch this graph.Please label:1. the maximum and minimum2. the midline3. the period and rate constant4. what is the formula for the fun
Graph the parabola. Y=1/4x^2
Solve for W:w - 15 = -4​
a coin is tossed 4 times. what is the probability of getting 4 tails?