tazman tazman
  • 13-05-2016
  • Mathematics
contestada

A salesman paid $14.87 to fill his car with 44.3 liters of gasoline. Find the price per liter of gasoline to the nearest thousandth of a dollar.

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 14-05-2016
per 1 liter
price/1liter=14.87/44.3
divide
price/1liter=0.3356659etc/1liter
round (thousandth is 3 numbers after decimal)
price/1liter=0.336/liter


price=$0.336 per liter

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me plz?
Every real machine: must be more than 100% efficient must be equal to 100% efficient must be less than 100% efficient
:)))))))))) heeeeellllppp
Write the sum as a mixed number
60 POINTS What is the value of x?
Two trucks have the same velocity but different masses. Truck 1 has a mass of 200kg and truck 2 has a mass of 500kg . Which truck has the most kinetic energy? A
Which of the following describes an important cause of World War I A) the philosophy that people should be loyal to strong empires not weak nations B) the grow
Concrete consists of six parts gravel to one part cement. A builder makes up 140kg of concrete mixture. What is the weight of gravel used in this mixture?
what are ways to stop erosion? and what are are benefits and downfalls to that method?
ok i have something to ask what is bigger miles or yard