jam25 jam25
  • 14-05-2016
  • History
contestada

comparing the costs of an action with its benefits is called

Respuesta :

BlazedCubone
BlazedCubone BlazedCubone
  • 15-05-2016
Comparing the costs of an action with its benefits is called cost benefit analysis.
Answer Link

Otras preguntas

A young sumo wrestler decided to go on a special high-protein diet to gain weight rapidly. He started at 90 kilograms and gained weight at a constant rate. Afte
How do u find the slope of (-4, -8) (8,-2) show work please
Find the average value of f(x) = √x+1 over the interval [0, 8].
Solving Exponential and Logarithmic Equations In Exercise, solve for x. e2x - 1 - 6 = 0
Though still is on the margins of the global agro-food system, organic farming practices are on the rise in the core. In growing crops and raising livestock org
Steve and Mary are married and then get a divorce. Steve then marries Rachel, and they get a divorce, too. Steve remarries Mary and lives with her until she die
Harry buys one fourth pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound
Solve the system of equations. 3x+4y=−23 x=3y+1 ​
Maria is going to take out a loan with a principal of $19,700. She has narrowed down her options to two banks. Bank M charges an interest rate of 7.1%, compound
During the period after World War II, the United States was the most productive country in the world for approximately ____ years. a. five b. ten c. twenty