math70767
math70767 math70767
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

18.
7. A baker's dozen (13) of cookies is on sale
for $4.94. What is the cost of an individual
cookie?
ya

Respuesta :

sarahegaborko
sarahegaborko sarahegaborko
  • 13-09-2019
A bakers dozen is 12 which would be $0.41 for each cookie. If you meant 13, it would be $0.38. All you have to do is divide 4.94 by the amount of cookies
Answer Link

Otras preguntas

Solve for h. V = lwh A. h = Vlw B. h = C. h = D. h = V – l – w
y-3x=-10 write it in slope intercept for,and then find the slope and y intercept.
In which section of a nuclear reactor does nuclear fission occur?
John has a job parking cars. He earns a fixed weekly salary of $300 plus a fee of $5 for each car he parks. At what point does John begin to earn more from fees
Why don't satellites in orbit fall to the ground? Why they don't fly off into space?
What is 1 over sixty four go into
describe how plants and animal cells obtain their energy?
An object accelerates from rest at a rate of 2m/s2. What will its velocity be after 4 seconds?
11.5 - 3y = 48.5 I need to find the value of the variable. I also need to know how to solve this problem and like problems.
Casey uses some of his savings on batting practice. The cost of renting a batting cage for 1 hour is $6. He rents a cage for 9 hours in each of two months. What