Nikki1919 Nikki1919
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars she spent a total of 14 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

gianna1010010
gianna1010010 gianna1010010
  • 13-09-2019

Answer:2 per candy bar

Step-by-step explanation:

14-2=12 12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

put sequence into a sentence
PLEASE Find the equation of the line............................perpendicular to the line y= 5x -1 and passes through the points (10,8)
Use two examples to describe how insensitivity by the British toward Hindu and Muslim religious traditions caused the Sepoy Rebellion.
3 divided into 99 equals what
How do you get a liquid to a gas?
Which of the following statements about eutrophication is NOT true? (A) It is caused by acid rain. (B) It is caused by the addition of nutrients to a water syst
Scott has 1/3 of the computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has......
What are some quotes for of mice and men for the character Curley?
How do you spell anksouse?
PLEASE Find the equation of the line............................perpendicular to the line y= 5x -1 and passes through the points (10,8)