amora137
amora137 amora137
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

jenny buys 8 pens for 2$ how much for 5 pens?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-10-2019

2/8 = 0.25

She paid 0.25 per pen.

0.25 * 5 = 1.25

She would pay $1.25 for 5 pens.

Answer Link
kaylagayles kaylagayles
  • 11-10-2019

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which expression is not equal to 1/16
The sectors of a circle graph _______ add up to 180 Degrees.Sometimes, Always, or Never?
In what way did European migration most impact the increased diversity of south america? A) Europeans came from several different countries and introduced the A
The 1917 Mexican Constitution was named for this Mexican President.
A crew of highway workers paved 2/15 mile in 20 minutes. If they work at the same rate, what portion of a mile will they pave in one hour?
Subtract the fractions and simplify the answer 9-51/3 Can you show me
what is 0.0004 in standard form?
what is the unit rate for $140 for 18 ft squared to the nearest hundredth
China was easily defeated by the British in the first Opium War because? A) China’s navy was no match for Britain’s advanced weaponry. B) Britain had help from
Each paper clip is 3/4 of an inch long and costs $0.02. Exactly enough paper clips are laid end to end to have a total length of 36 inches. What is the total co