ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?