ACEBU3663 ACEBU3663
  • 15-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of cereal contains 23.4 ounces. It costs $5.49. What is the cost, to the nearest cent, of the cereal per ounce. (NEED IT STEP BY STEP)

Respuesta :

debrubs97
debrubs97 debrubs97
  • 24-10-2019

Answer:

$0.2346 cost each of the cereal per ounce

Step-by-step explanation:

23,4 ounces cost 5,49$

by using the rule of three

23,4---->$5.49

1------>x=5.49/23.4=$0.2346

Answer Link

Otras preguntas

Assume angle A and angle B are complementary and angle B and angle C are supplementary: If measure angle C is 127 degrees, then what is measure angle B and meas
When did the baby boom take place in the United States?
Explain why it is easier to climb a mountain on a zigzag path rather than one straight up the side.
Chickens and Rabbits There is a total of 16 chickens and rabbits in a farm. The total number of legs (chicken and rabbits) is equal to 50. How many chickens and
what is the fraction of 24/16 simplest form
where are mountains usually found?
find the midpoint between each (8, -9) and (8, 5)
where are mountains usually found?
where are mountains usually found?
Theo had a balance of -4 in his savings account. After making a deposit , he has $25 in his account . What is the overall change to his account ?