beyouforyou923
beyouforyou923 beyouforyou923
  • 15-10-2019
  • Mathematics
contestada

you can buy 48 seashells for $15. how many seashells can you buy for $37.50

Respuesta :

rtankus
rtankus rtankus
  • 15-10-2019

Answer:

120

Step-by-step explanation:

Divide 15 by 48 to find how much per shell.

Then divide 37.50 by the cost per shell (.3125) to find how many shells can be bought at that price.

Answer Link
linna3 linna3
  • 15-10-2019

Answer: 120 SeAsHeLlS

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

Pls help What is the volume of this cylinder? Use a 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.
Help pls due in a couple mins ty have a great day
Which of the following helped Japan's economy recover following World War II
graph the line that contains the point (-2,7) and has slope of 4
A student pushes a 40-N block across the floor for a distance of 10 m. How much work was done to move the block? 4 J 40 J 400 J 4,000 J.
Imagine how the excerpt would be different if it were told from the point of view of Uncle Henry. Write an original story from the point of view of Uncle Henry
Read the excerpt from "BigDog on the Move.” A researcher held the hose that connected the robot to its power source. It looked like he was walking a mechanical
3 over 5 times 7 over 12
Cotton workers suffer as they takea) Loan b)high wage c) both of these d) none of these
These private roads allowed for faster transportation of manufactured goods in England in the Early Industrial Revolution. A) Turnpikes B) Interstate Highways C