dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

explain why it takes more 1/9s than 1/6s to make a fraction equivalent to 1/3
If an object has two forces acting on it, and the object is moving with constant velocity, what can be said about these forces? Select all that apply. One of th
A body builder consumed 4,400 calories yesterday. Today, he consumed 3,600 calories. What is the percent decrease in number of calories consumed? Round to the n
In AUVW, u = 55 inches, w = 43 inches and angle W=134^ . Find all possible values of angle U , to the nearest degree .
I'LL GIVE BRAINLY Creating a Multimedia Presentation to Demonstrate Knowledge of Law, Public Safety, and Security Careers Assignment Summary For this assignment
Can check my grammar and give me some suggestions? Maybe some where doesn’t make sense or connect? Or you can’t understand? Thank you!!!!!!!
Write 188% as a fraction or mixed number in simplest form. The simplest form is___.?
What events led to the war with the barbary states?.
How does an assembly line demonstrate specialization?(1 point) A. On assembly lines, workers do only one type of task. B. Products made from an assembly line ar
Slove for x Show all work