Seudónimo Seudónimo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

Plz plz plz help plz plz

Plz plz plz help plz plz class=

Respuesta :

abbeyb44 abbeyb44
  • 12-11-2019

Answer:

b. 360

Step-by-step explanation:

If they are getting 180 packages and each case has 12 packages then you would need to do 180/12 to get the amount of cases they are buying aka 15 cases. 2 packages cost $48 so 1 package would cost $28. Then you would do $28 times 15cases and get $360

In more # and less words

180/12=15  getting 15 cases

48/2=24 cost of 1 case

15(24)=320 The total amount

I hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Divide £300 in a ration of 3:7 help please !
State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.
What are two ways volcanoes can form near converging plate boundaries?
in the westing game, what conclusion did the judge reach concerning mr. and mrs. Theadorakis?
What is on reason why the Hebrews left Egypt?
Where is the moon's gravitational pull the strongest?
what are the four requirements for life?
The Computer Store has reduced the price of a computer by 15%. What is the original price of the computer if the sale price is $1275?
Which expression is equivalent to (x²+3x-4)(x-5)1) x³+8x²-19x+202) x³-2x²-19x+203) x³-2x²-11x+204) x³-8x²-11x+20
how does geography affect Philippines history?