mleb3 mleb3
  • 12-11-2019
  • Business
contestada

if u know the unit price of two different brands of an item

Respuesta :

1971753403
1971753403 1971753403
  • 12-11-2019

Answer:

If you the unit prices you know the cost per unit.  For example, you would be able to compare possibly a price per one ounce of Dasani water and a price per one ounce of Aquafina water.  This makes it super simple to compare the prices of the two brands when they are both written as a unit rate of course, the units would need to be the same to make the comparison

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A PlayStation 4 game is originally priced for $60.00. The game is now on sale for 20% off. What is the sale price?
Which of the following characteristics do all of the outer planets have in common? A. They lack moons. B. They are small and dense. C. They have liquid core
If a stationary body of water has a constant temperature from top to bottom it is most likely a(n) _______. a. lake. b. pond. c. ocean. d. lagoon
HELP Part A: What is the group of points labeled N called? What is the point labeled M called? Give a possible reason for the presence of point M. (5 points)
how do i solve y=3bx−7x for x?
solve for x: ln(3x)^2=16.
What is the square root of negative 100?
True or False. Peer relationships are more important early on in a person's life than at the end.
Many small city-states developed in ancient Greece largely because __________. A. the people of Greece came from different cultures. B. the peoples of Greece
what are three types of music listening