nadiamackan12 nadiamackan12
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob bought one package of grape
tomatoes for $3. How many packages can
Ming buy if she has $6?​

Respuesta :

isabel6195
isabel6195 isabel6195
  • 13-11-2019

Answer:

2 packages

Step-by-step explanation:

In the first sentence we establish that one package of tomatoes cost $3.

If Ming has $6, she can buy 2 because 3*2=6.

Hope this helped and have fun with your multiplication in the future!

Isabel xx

Answer Link

Otras preguntas

Ammonia (nh3(g), hf = –46.19 kj/mol) reacts with hydrogen chloride (hcl(g), hf = –92.30 kj/mol) to form ammonium chloride (nh4cl(s), hf = –314.4 kj/mol) accordi
hey can some one help me with this
how did pearl harbor change public opinion about American involvement in World War II.
How did the British acquisition of the Suez Canal influence European imperialism in Africa?
One fifth the total of a number and 4 is 2, find the number
Rubbing alcohol is 70.0% isopropyl alcohol by volume. how many ml of isopropyl alcohol are in a full 1 pint (473 ml) container?
GOVERMENT Two reasons why voting in the Democratic People's Republic of Korea, or North Korea, is not repr
which is an example of foreshadowing in the mousetrap
The antagonist in To Be Immortal is: a. an abstract antagonist b. a physical antagonist c. an unknown antagonist d. august
A(n) ________ is the simplest form of lipid; it is a carbon chain, flanked by hydrogens, with an acid group at one end and a methyl group at the other end.