Respuesta :
Answer:
The best value is [tex]\$ 180[/tex] for [tex]15[/tex] calendars.
Step-by-step explanation:
Lets find out the unit cost of each calendars with different prices given here.
- The price of [tex]6[/tex] calendars is [tex]\$ 114[/tex].
Unit cost of these calendars [tex]= \frac{114}{6} = \$ 19[/tex]
- The price of [tex]8[/tex] calendars is [tex]\$ 144[/tex].
Unit cost of these calendars [tex]= \frac{144}{8} = \$ 18[/tex].
- The price of [tex]10[/tex] calendars is [tex]\$ 160[/tex].
Unit cost of these calendars [tex]= \frac{160}{10} = \$ 16[/tex].
- The price of [tex]15[/tex] calendars is [tex]\$ 180[/tex].
Unit cost of these calendars [tex]= \frac{180}{15} = \$ 12[/tex].
- The price of [tex]20[/tex] calendars is [tex]\$300[/tex].
Unit cost of these calendars [tex]= \frac{300}{20} = \$ 15[/tex].
So the best value from customer point of view is the lowest unit cost.
And the lowest cost is being offered for [tex]15[/tex] calendars [tex]\ @\ 12\$[/tex] per calendar.