yassgirls yassgirls
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

How do I solve this?

How do I solve this class=

Respuesta :

Stranger425
Stranger425 Stranger425
  • 15-11-2019

Answer:

Set up the problem like a ratio by using fractions.

Step-by-step explanation:

For every 3oz it costs $10, and you're trying to find out the amount you can get for $15.

If you set up 3/10 = x/15, you can solve for x by multiplying 3 and 15 together, giving you 45. After that, you divide 45 by 10 and you will get the answer 4.5

Answer Link

Otras preguntas

25 POINTS I NEED HELP
24 loaves of bread cost $48. How much do 10 loaves cost
Susan is buying different colors of titles for her kitchen floor. She is buying 107 red titles, and three times as many navy blue tiles as beige tiles. If Susan
In May, Liam and Charlie had the same amount of money in their savings accounts. In June, Liam deposited $140 into his account. Charlie said he increased the mo
Which best describes the antacid’s effect?
Which of the following from ancient civilizations in Mesopotamia had the most lasting impact on the world?
Jorge has $300 for work he performed. He expects to spend the money in the next few weeks to buy a new bike. Which type of account will be best for Jorge?
What georgia state official or agency issues real estate license?
-3x=4(3x-2)+1 What is the solution for x?
How would you ask someone if he or she can grill chicken? ¿Quieren asar pescado? ¿Quiero asar pollo? ¿Puedo asar pollo? ¿Puedes asar pollo?