anaespino297 anaespino297
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3 write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2019

Answer:$18

Step-by-step explanation:

6*3=18

Answer Link
florenciaalexis21 florenciaalexis21
  • 15-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation: you have 6 cans of cat food for 3 dollars

6*3= the amount of cat food you will have

Answer Link

Otras preguntas

If the president has an overall approval rating of 20%, it may assume that: A. will run again B. will not run again C. will get elected D. will not get elected
A 500 turn circular-loop coil 16.0 cm in diameter is initially aligned so that its axis is parallel to the Earth's magnetic field. In 2.89 ms, the coil is flipp
What are 3 causes and effects of the industrial revolution
how long would it take to fly to california from indiana?
taylor, quan and india each have a bag that weighs 4 kilograms. how many kilograms do their book bags weigh in all
The actual reason that banks must hold required reserves is: LO33.2 a. To enhance liquidity and deter bank runs. b. To help fund the Federal Deposit Insurance C
What is the y-intercept of the line: 4x-5y=40
It is estimated that only 6% of all meteorites that hit the Earth are iron type meteorites. However, nearly half of known meteorites are iron meteorites. What i
what does 1-5+1x(4x4-31)x8 equal
Brady weighed 240 lbs he lost 11 lbs the first week at the weight camp he lost another 5 lbs the 2nd week what percentage Sid he lose in these two weeks Plz put