ariasnicolas1983 ariasnicolas1983
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy

Respuesta :

llamaleonie
llamaleonie llamaleonie
  • 15-11-2019

Answer:

8 pound because its more for your money.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Spanish problems please help So my sentence is "Soy perezosa" Im describing myself Do I put "Soy eres perezosa" Or "Soy es perezosa" something like that idk??
Meteorologists in Texas want to increase the amount of rain delivered by thunderheads by seeding the clouds. Without seeding, thunderheads produce, on average,
Use the following choices to answer #11 -20. A. Alkali metals B.Alkalineearthmetals C. Transition metals D.Halogens E.Noble gases 11. Have 1 valence electron
A researcher was interested in studying Americans email habits. She suspected that Americans spend less than 7 hours a week answering their email.The General So
deceitdeprivedgratitudelamentedlivelihoodmisfortuneI. A dishonest man usestricks, and lies to get what he wants2. The colonists formed and fished for their3. Sh
The distance of a train from a station, varies directly with time, t. If d = 300 miles when t = 4 hours, find d when t = 6. Question 3 options: A. 0.08 miles B.
Question 14 (2 points) Why did the entertainment industry grow during the Great Depression?
A painter can paint 350 square feet in 1.25 hours. What is the painting rate per square feet per hour?
What is 354,738 round to the nearest thousand
Which value is changed the most by removing the outlier 2,10,10,11,11,12,12,12,13,14,14