lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Show work step by step!!


A box of 7.5-ounce size crackers costs $2.50. Also advertised was the 10.5-ounce size for $3.29. Based on price alone, which one is the better buy?

Respuesta :

snnydeleon snnydeleon
  • 11-12-2019
10.5 ounces because you’d get 3.2 ounces per dollar where as the 7.5 you’d get 3 ounces
Answer Link

Otras preguntas

A function is created to represent the balance on a credit card each month. What restrictions would be made to the range?A)The range would only include integers
True or false. A group of animals limits the species of plants that grow in an area.
Determine whether the sequence converges or diverges. If it converges, give the limit.48, 8,4/3 ,2/9 ,...[tex]48, 8, \frac{4}{3} , \frac{2}{9} , ...[/tex]
What is the definition of role on the wall
Si vas a vivir en otro lugar, vas a.....
What numerical or variable expression represents the number of days in 3 weeks
Si vas a vivir en otro lugar, vas a.....
How long did the Mongolian empire last?Who were the Mongolians enemies before Mongolia became an empire?What was the name of the Mongolian ruler?
Explain the steps that show how the sun provides the energy for surface ocean currents:
What is 5 3/4 times 2/6? I am doing math homework and need help