alysacheer13 alysacheer13
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Parents donated fudge for the fund raiser for your classroom. 40 pounds of chocolate fudge sold for $2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound. Your class made $158.20. How many pounds of vanilla fudge were sold?

Respuesta :

lina3hansen
lina3hansen lina3hansen
  • 11-12-2019

Answer:

38 pounds

Step-by-step explanation:

40 (2.15) = 86

158.20 - 86 = 72.2

72.2 (1/1.90) = 38

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the line with a slope of 12 that passes through the point (3, -1)
(3 + 8x) + 7x 1. 3 plus 15x 2. 18x 3. 18 plus x 4. 11x plus 7
escribe 20 oraciones originales usando las expresiones de arriba o las de la pagina anterior, las expresiones con "tener".Tus oraciones deben tener verbos en el
factor theorem ...first part​
which statements is supported by the results of Rutherford gold foil experiment​
The king of the Roman gods and goddesses was A) Neptune B) Apollo C) Jupiter D) Romulus
The price of “Rip Curl” board shorts in 2018 was $102. Calculate the price value for this item in 2017. WHAT IS THE FORMULA FOR PRICE VALUE? Thank you for help
can someone show me how to solve either one of these?
Help me plz. Thanks!
How to solve this equation? Will give brainiest!!