homeworkaccount
homeworkaccount homeworkaccount
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 scarves is $69.75. What is the unit price?

Respuesta :

Cutiepatutie
Cutiepatutie Cutiepatutie
  • 11-12-2019

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

  • Just divide the cost by the quantity: 69.75/9=$7.75

Hope this helps, have a BLESSED and wonderful day! As well as as a safe one! :-)

-Cutiepatutie ☺❀❤

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 12-12-2019

To find the unit price of scarves you can divide the amount of scarves to the price of them in total.

69.75 / 9 = $7.75 for each scarf.

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

European countries reacted to the Hawley-Smoot Tariff by
In the 1400s, Europeans searched for new trade routes to obtain valuable spices that came mainly from where?
Question 1 (Multiple Choice Worth 3 points)In the 2000 election, California had themost electoral votes and selected George Bush for president least electoral
find a polynomial of degree 3 with zeros of 4, 2i and -2i
-7(n+3)-8(1+8n)Find answer
Why did the king end the stamp act
What decimal can be added to 0.0545454... To get 0.1545454
An area of land nearly surrounded by water.
the area of soil just below the earth's surface where most plant roots grow is called what?
Columbus Day research the three ships that participated in Columbus historic voyage