kileyyeakle kileyyeakle
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

An exercise class costs $9 per class. Seven students are planning to take 12 classes. How much will the students pay in all.

Respuesta :

merioma211
merioma211 merioma211
  • 12-12-2019

Answer:

Let's assume

Ms.Meyer used to bring x students for the cost $9 per student

so, total cost = 9x

now, we are given

For ticket cost $6 , she can brings 47 more students

so, total students =x+47

total cost =6*(x+47)

now, we are given total costs are same for both

we get

we can solve for x

Subtract both sides by 6x

Divide both sides by 3

so, Ms. Meyer brings 94 students to theater.........Answer

Answer Link

Otras preguntas

can you cut a wheel of cheese into 8 equal parts with 3 straight slices?
Yo no __________ rubio.
She can put it on the. Of the roof Spelling words Weight Herd Daze Heal Peak Peek Cent Scent Feet Feat Vain Vein Miner Minor What is the answer
How are mieosis and mitosis simillar?
The following sentence uses which principal part of the verb? He is running as fast as he can. past participle present participle present past
—¿Tocas la guitarra _____? —Sí, todos los días.
A roll shaped like a car
Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In U.S. dollars (to the nearest cent) this is equivalent to
Carol used 1.8 gallons of paint for a barn. She used 1/5 of the remaining paint for a dog house. She had 2/7 of the paint left. How much painted Carol begin w
Exit what makes simple machines useful for people without enough strength to complete a task? a. work is reduced, while time is decreased. b. input force is r