Jaryawashington
Jaryawashington Jaryawashington
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Mitchell bought 12 quarts of motor oil for $36 . Write and solve an equation to find the cost of each quarts of motor oil.?

Respuesta :

Yana1505 Yana1505
  • 12-12-2019

Answer:

12x = 36

x=3

Step-by-step explanation:

36/12 = 3

x (How much each quart cost)

Answer Link

Otras preguntas

If a professional football player ran at you and collided with you, what would happen? Why? Use the terms force, mass, and velocity in your explanation.
can u peoples help me
Density equals _____. volume divided by mass mass divided by volume weight divided by area weight divided by volume
Plants make their own food and are not required to consume food for energy. Into which category does this characteristic cause plants to be assigned?​
A family has two cars. During one particular week, the first car consumed 40 gallons of gas and the second consumed 15 gallons of gas. The two cars drove a comb
attached screenshot below
what does foreseen mean
In GHJ, GH = 21 inches, HJ = 24 inches, and GJ = 9 inches. Which statement is true? A. G is smallest B. J is smallest C. H is largest D. G is largest
What happens in the catcher in the rye.
please helpasapsomeone please helpthe measure of angle of a quadrilateral is 50 120 and 100 degree. find the measure of fourth angle​