flykidbeastmode
flykidbeastmode flykidbeastmode
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

If something is two dollars and 49 cent for 3pounds how much is one

Respuesta :

azharashrafali14 azharashrafali14
  • 13-12-2019

Answer: 0.83

Step-by-step explanation: divide

Answer Link
CalaverEsc
CalaverEsc CalaverEsc
  • 13-12-2019

Just divide the price by the 3 pounds to get the price per pound:

2.49/3 = 0.83$

The price per pound is 83 cents

Answer Link

Otras preguntas

what is the isoelectric point of proteins?
What is the density of a bowling ball with a mass of 3.0 kg and a volume of 0.0050 m3?
How does the analogy of a cell to a town help you understand why cells divide?
How to remove a musty smell from a wool coat?
Tyson spent $20.25 at the local ice cream parlor. He bought x waffle cones and y milkshakes. The equation below shows the relationship between the number of waf
What's the value of y?
These three african nations all have coastlines on the red sea
I need help with this homework
How to control temptations of eating? all very good answers thank so much. I just chose 1 but I wish i could do all. all advice I use
WORTH 24 POINTS PLZ HELP DUE TODAY!!!!!!!!!!I need 3 direct objects found1 Indirect object2 Predicate Nominative1 Predicate AdjectPlz help it is due today