melissawoodley
melissawoodley melissawoodley
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of
detergent or $6.99 for 90 fl.oz,. What is the unit rate of the better buy?

It costs 399 for 25 fl oz of detergent or 699 for 90 floz What is the unit rate of the better buy class=

Respuesta :

unicorncat8
unicorncat8 unicorncat8
  • 16-12-2019

Answer:

6.99

Step-by-step explanation:

The 6.99 one because it has more detergent in it. So you get more from your money.

Answer Link

Otras preguntas

34,920 Round to the nearest ten thousand
A train is approaching the station. Explain what happens to the frequency of the sound as the train draws closer. What do you hear?
Help! What is one of the rumors surrounding where and how President Lincoln wrote his speech? A. He wrote it the night before in David Wills' house where he spe
The movie theater has 250 seats. 225 seats were sold for the current showing. What percent of seats are empty
What is dialogue? a. a character making a long speech to one or more of the other characters b. a character having a conversation with one or more of the other
Which body organ changes alcohol to harmless waste? A. liver B. kidneys C. stomach D. small intestine
quien sabe leer esto?
The main ideas compose the greatest amount of a piece of writing. a. True b. False
how can you determine if an unknown substance is a mineral
Is 1/4 greater than 2/4