korpkopy90 korpkopy90
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-12-2019

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 2 times the square root of 4? In surd form
What is not one of the 9 rules of SMM engagement? A) Don't be a dirty spammer B) Do not use someone's social media profile as a billboard C) Talk about the to
A light source embedded in a block of glass emits a ray a frequency of 5.7×1014Hz. When the light ray exits the glass into vacuum, which of the following statem
In the fiscal year of 2012/13, the Macau government proposed to distribute money to the citizens and the amount ranging from $4,200 to $7,000.How would it affec
please help me with my math! I'm desperate ! help me!​
How do the experiences of the women in Candide differ from those of the men? How do their reactions to those experiences differ from those of the men? What do
1) Year-round schooling would help student achievement. (2) Not so much information would have to be crammed into nine months. (3) Furthermore, the elimination
What is the pattern shown by the numbers 1,3,5,7,9,1,3,5,7,9? A. A repeat of even numbers less than 10 B. A random placement of all numbers less than 10 C. A ra
In what ways was fascism similar to communism and in what way was it different?
What does it mean for heat to be transferred by radiation?