korpkopy90 korpkopy90
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-12-2019

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

On a split hose lay, which water source does the initial attack engine use to fight the fire until the supply engine is ready to pump?
Which three characteristics of an object are represented by a motion map? • velocity, length, time • acceleration, time, mass • mass, length, position • positio
Please help!!!! w+ 5w + 4 = 3 (2w - 1) Show your work!!!!
A recession is what?
ali, ben and clare each played a game. Clare's score was seven times ali's score. ben's score was half of clare's score. write down the ratio of ali's score to
Then press the Submit button. At the end of the story, A.J. and Jodi are A helping Aunt Mel finish her work. B C D going back on the ice to find her boot. going
Once information within a neuron has been transmitted to the axon terminals, what is next in its path?
Urgently! Help please urgently,EX 3,4,5​
_________ is when one party didn't meet the terms of the contract in the specified time frame, and is now being required to do exactly what was agreed to in the
What is the value of h in each translation? Describe each phase shift (use a phrase such as 3 units to the left). b. y=sin (x+3)