kyrastansberry kyrastansberry
  • 14-12-2019
  • Mathematics
contestada

Skyler paid 8.95 for 5 pounds of nectarines. What is the unit rate?

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 20-12-2019

Answer:

[tex]\$1.79\ per\ pound[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rate, divide the total dollar amount Skyler paid by the total pounds of nectarines

Let

x ----> the total dollar amount

y ----> the total pounds of nectarines

we have

[tex]x=\$8.95\\y=5\ pounds[/tex]

so

the unit rate is

[tex]\frac{x}{y}[/tex]

substitute the values

[tex]\frac{8.95}{5}=\$1.79\ per\ pound[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

express 4 less than one-thirteenth of some number,w can be expressed algebraically as?
Mr Castle shares out 54 marbles between Emily and jack the ration 5:1 How much marbles does each child get?
increase 12 1/2 cm by 25 mm
Mr Castle shares out 54 marbles between Emily and jack the ration 5:1 How much marbles does each child get?
How to work out:5x+1=2x-8
how to find cube root of 0.125
1/3 of something = 3
There are 156, 208 and 260 students in Groups A, B, C respectively. Buses are to be hired to take them for a field trip. Find the minimum number of buses to be
What takes place when you inhale and exhale
What is the highest common factor (HCF) of 60 and 45?