josydmgz
josydmgz josydmgz
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost

Respuesta :

Tigger853 Tigger853
  • 16-12-2019
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Answer Link

Otras preguntas

The principle that only the body systems worked during training will show adaptations is known as
Solve the problem, calculate the line integral of f along h
HELP EXPLAIN STEP BY STEP In a circle whose radius is 8, the length of an arc of the circle is 2π. In radians, what is the measure of the central angle subtende
I need help on the question that are blank
PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!! I REALLY NEED HELP AND ILL GIVE U A BRAINLIEST IF UR RIGHT!! What does deploying a computer mean? installing updated softwar
An infant moves involuntarily when you touch the soles of his feet. such a movement is
What lie does E.D. tell to keep the musical from being canceled? There is a television crew coming to do a story on it. Jake will get mad and burn down the thea
Parker wants to buy premium headphones that cost $199. He earns $50 per week mowing lawns. If he saves $20.50 per week from his earnings, how many weeks will it
In this excerpt from Hard Times by Charles Dickens, which lines include images of the horrors of industrialization? It was a town of red brick, or of brick th
The slope-intercept form of the equation of a line that passes through point (–3, 8) is y = –2/3x + 6. What is the point-slope form of the equation for this lin