josydmgz
josydmgz josydmgz
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost

Respuesta :

Tigger853 Tigger853
  • 16-12-2019
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Answer Link

Otras preguntas

When did Martin Luther King, Jr. deliver his famous "I Have a Dream" speech?
Wally's Wonderful Widgets is owned by its founder, Wally, and has several hundred employees who produce a number of useful goods. The company wants to publicly
Which Athenian opened a school called the Academy? A. Aristotle B. Plato C. Socrates D. Euripides
What was the main and initial conflict that propelled prohibition? A. A clash between urban and country values B. African-American citizens' desire to be free f
The term of office for a federal judge is set by the Constitution as __________. A. "during good behavior" B. four years C. six years D. two years
Andrew Jackson's rise to power marked which new characteristic in how Americans voted? a one-party system a two-party system nullification spoils system
1/2x3+1/4x2 = i need to know please
Which Prussian officer turned the disorderly Continental Army into a skilled fighting force
Glenda bought z containers of laundry detergent at $9 each. She gave the cashier $50 a. Find the change Glenda received in terms of z b. If z=3, how much did Gl
what is 293 divided by 6