jay8366
jay8366 jay8366
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada

If John bought a pineapple for £1 and 10 watermelon for £9 which is the best to get?

Respuesta :

Tronu Tronu
  • 12-01-2020
Watermelons would be the cheaper item since the price of one watermelon would be £0.9 (9/10) compared to pineapples which are £1 each
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 12-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1 pineapple cost £1

10 watermelon cost £9

:- 1 watermelon cost £(9/10)

1 watermelon cost £0.9

:- watermelon is best to get because it is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

Kinesthetic leaners best learn information by
the United states organized it's Midwest territories with borders _______
American foreign aid might be used to support which of the following policies?A. DeterrenceB. Containment C. Collective Security D. Isolationism
Reversing entries make possible the entering of the transactions of the succeeding accounting period in a routine manner. true false
Which point is the incenter of the triangle? Enter your answer in the box. point
What is the main function of the circulatory system in multicellular organisms?   A. to bring oxygen into the lung   B. to put carbon dioxide into all bl
the u.s holiday veteran day was initially known by what name which commemorated an event that ended
The sum of the edged of a cube is 24 inches. Find the length of each edge
Describe how to combine like terms in the expression 3n 4n-2
Explain What animal intelligence is. Copy from other websites = report