kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

if the remainder of (x^2+kx+22)/(x-5) is "-7," what is the value of k
18x²y+-24x²y + 12x³y5
Passenger trains leave the station every 40 minutes. Freight trains leave every 30 minutes. If a passenger train and a freight train just left at the same time,
1. After looking in his closet Cameron owns 3 blue shirts, 5 red shirts and 7 white shirts What is the ratio of red shirts to blue shirts? What is the ratio of
The cost of paper used to make brochures for a customer is a direct cost for that customer
If a fair coin is tossed 3 times, what is the probability, to the nearest thousandth, of getting exactly 1 heads?
1. Measure the length, width, and height. Record your measurements. 2. Determine the volume of this solid by multiplying these three figures together. Record yo
C) g(x) = (4-5x)² If it’s even or odd
What is the contrapositive of the following conditional statement? "If I won the lottery, then I would buy a car. "  A. If I bought a car, then I won the lotter
WHAT PRINCIPLE OF PARAGRAPHING HAS BEEN ACHIEVED IN THE FOLLOWING PARAGRAPH? Zuma should be given a pardon. He should be made to feel the guilt of his conduct.