Petlover3013 Petlover3013
  • 13-01-2020
  • Computers and Technology
contestada

A ________ takes data from the data manufacturers, cleans and processes the data, and locates the data on the shelves.

Respuesta :

stigawithfun
stigawithfun stigawithfun
  • 14-01-2020

Answer:

Data warehouse

Explanation:

Data warehouse like database is a relational data system. It is a system used to bring together, either logically or physically, data from heterogeneous sources for analysis and reporting purposes. Analyzing the data may be for the purpose of cleaning, processing, editing, transforming and reporting.

Data warehouse aims at providing a concrete correlation between data on a system and those on other systems.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

write each rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
a tube containing 3 ounces of toothpaste being used at a rate of 0.15 ounces per day. how much toothpaste will be in the tube after one week?
Please Help!!!!!! 1) 16 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce? $0.02 $0.16 $0.20 $0.40 2) Miho drove 270 miles in 4.5 hours. What is her a
is the compound Ba(NO3)2 covalent or ionic
what is the value for n-(-5)=35
What is the definition of metaphor? A. a comparison of two things, usually using like or as; for example, "He ran like greased lightning" B. a comparison of t
“What the Pledge of Allegiance Means To Me” Ever since I was little, I said the Pledge of Allegiance every day in school. These words can have different m
is the compound Ba(NO3)2 covalent or ionic
What happens to power as speed increases?
Who is called "the father of history?" A. Thucydides B. Hercules C. Herodotus D. Artemis