zhengying2623 zhengying2623
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for:
2 yards?

Respuesta :

jackieadams619 jackieadams619
  • 14-01-2020

Answer:6 2/4

Step-by-step explanation:

Answer Link
njclk07
njclk07 njclk07
  • 14-01-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

3 1/2=$3.50

y=yards

$3.50x2y=7y

For every yard, $3.50 dollars are added.

$3.50+$3.50=$7.00

Answer Link

Otras preguntas

The manager of a cancesion Stan guess that he needs 3 hot dogs for every 5 people who attended the baseball game if 1200 kids show up how many hot dogs will he
An energy pyramid is composed of oak trees, rabbits, snakes, and eagles. The producers receive 100% of the total energy from the sun and have a total biomass of
When a projectile (a rock from space, say) hits the surface of the Moon, which of the following do we NOT get?a. a craterb. an ejecta blanketc. secondary crater
What is the function of the cell memebrane related cell division
PLEASE HELP ASAP PLS PLS PLS To plot a unit rate (slope) of 6 you would go up _____ units and right ____ unit. Practice: What is the slope of this equation? y
What is 4 1/2 minus 3 5/6
A 0.49-kg cord is stretched between two supports, 7.8m apart. When one support is struck by a hammer, a transverse wave travels down the cord and reaches the ot
A triangle has a base of nine meters and a hight of 8 meters, what is the area of the triangle A. 72 square meters B.36 square meters C.17 square meters D.
which expression equivalent to 8 +n
3/4 is 3/4. What 1/4 of 3