nagyhableany4977 nagyhableany4977
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Select the equation that most accurately depicts the word problem.
A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

1. 3n = 3.85
2. 3 - n = 3.85
3. 3 + n = 3.85
4. 3/n = 3.85

Respuesta :

coopwstar coopwstar
  • 14-01-2020
1 is correct a a a a a a a a a a a a a a a. A
Answer Link

Otras preguntas

keisha weighs 100 pounds and gains 5 pounds per month. kyra weighs 130 and loses 2 pounds per month. after how many months will they weigh the same weight
Solve the inequality 4x? - 5x - 6>0
What is 250 percent as a fraction
The claim that, other things being equal, the quantity supplied of a good increases when the price of that good rises_________.
Identify the slope and Y intercept of the graph of the equation then graph The equation y=4/5x+1
Which triangles are congruent according to the SAS criterion ?
58. Tú_____ en la caiteria todos los días. B. estoy Ceres A estas D. Soy
During the month of January, Marcos & Henesey, Inc. had total manufacturing costs of $165,000. It incurred $62,000 of direct labor cost and $40,000 of manuf
What happens to radio waves when they are exposed to a plant?​
is Moscow located in the asian part of Russia​