shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What should the last paragraph of a cover letter include?
Find all zeros of the function and write the polynomial as a product of linear factorsf(x)=x^4+29x^2+100
Iron(III) sulfite has the formula a) Fe₃SO₃ b) Fe₂(SO₄)₃ c) Fe₂(SO₃)₃ d) Fe₂SO₄ e) Fe₂SO₃
what is the main idea for the book Helen keller
what is 2×10to the 3rd power subtract from 1.9×10to the 2nd power equal
is .01 less than .07
Was the Louisiana purchase a good or bad thing?
The measure of angle F is 130 degrees. A part of angle F measures 70 degrees. What is the measure of the other part if the angle?
Three fifths is__________pieces of the whole
Are all equilateral triangle acute triangles?