shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

In a weekly lottery 10 ping-pong balls numbered 0 to 9 Are placed in each of six containers and one ping-pong ball is drawn from each container. To win the pr
Which is the best example of using proper ergonomics while studying
President Nixon claimed that he had the right to protect the privacy of conversations,which led to a constitutional conflict over
You are called to the scene of an attempted suicide. you arrive to find a 25-year-old man sitting on the sofa who apparently cut his wrists. family members have
What are the arguments against mandatory minimum sentencing laws? Name two
find an equation of the line which is parallel to 2x-3y=6 and passes through the point (6,9)
One infectious disease that can produce ncd is _____. tuberculosis aids sickle-cell anemia pneumonia
What reforms did the farmers’ organizations’ introduce?
Which is a desirable characteristic to look for when choosing a credit card? no grace period low down payment no annual fee high interest rate
A protein substance that is produced in the body in response to an invading foreign substance is called a/an: