shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! And the man said, The woman whom thou gavest to be with me, she gave me of the tree, and I did eat. And the LO
whose corruption did cartoon of Thomas Nast expose​
Freya is training for a track race. She starts by sprinting 200 yards. She gradually increases her distance, adding 5 years a day for 21 days. Which explicit fo
What is the domain of the function f(x) = x+1 / x2-6x+8
please help thanks!
why were people happy to volunteer for army in 1914
State if each angle is an inscribed angle. If it is name the angle and the intercepted arc.
Write 4x + y = -17 in slope intercept form.
Lydia wanted to flip a coin and roll a die at the same time, but she also wondered what the probability of the coin landing on heads and the die landing on a 5
For the exponential equation [tex]y = 3.4(0.66)^x[/tex] is it a growth or decay function and what is the y-intercept and the rate of growth or decay? A) Growth,