cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes a way in which Postmodernism differs from Modernism? A. The meaning of the work is left open to interpretation. B. Style is experimenta
How do you say "self-defense" in french
what do u give an armless child for chrismas?
Which is the solution to this pair of linear equations? 3x + y = 6 −x + 2y = 12 A (0, 12) B (0, 6) C (0, −6) D (6, 0)
The largest stars are _____ times the mass of the Sun. 100 10,000 10 1,000The largest stars are _____ times the mass of the Sun. 100 10,000 10 1,000
In the formula C = 27r, C stands for
What is pressure? O A. The force of gas molecules hitting their container O B. The space occupied by gas molecules moving around O C. The heat required to chang
The use of logistics software at DCS (7 points)
Need help! Please! ​
what is a topical paragrpah