maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

Translate the sentence into an inequality. Twice the difference of a number and 3 is at most -23 Use the variable b for the unknown number.
If an animal has 42 chromosomes in its normal, non-gamete or somatic cells, what term would be given to the gametes that have 21 chromosomes
Driving from reno nv how far do we gotta drive yo see big redwood trees
A telescope that uses optical lenses is referred to as a ____ telescope
9(13x - 18x) = 0 Answer as a fraction
It would help a lot, and if able, please explain
Geometry math question no Guessing and Please show work
The attitude that characterizes the ethical problem of conflicts of interest is
Solve the system using elimination. 6x + 3y = –12 6x + 2y = –4
The pricing strategy used by companies manufacturing or selling designer apparel custom jewelry and exclusive paintings is referred to as