briannamairehudson16
briannamairehudson16 briannamairehudson16
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy tooth paste to place in care packages. Each tube costs $2. About how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3428/2 = 1714 tubes ....this is the actual answer

my estimate would have been : 3400/2 = 1700

because I rounded 3428 to the nearest hundreds

Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 15-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If 1 tooth paste cost $2

Having $3428 he can buy 3427/2 toothpaste

The number of toothpaste he can buy is = 3428/2 = 1716

Answer Link

Otras preguntas

Guys please help is do tomorrow.Graph each equation, What are the coordinates of the equation?Y= x+3 and Y= 5x
Which stage of development, according to Mead, occurs when children are in the classroom and are able to respect and listen to their teacher rather than doing w
The ball is launched with total initial energy Einitial = mgho. When it reaches the bottom of the hoops, it now has a potential ernergy of PE mghplat for m. How
20 POINTS PLS HELP ASP
Solve the inequality 5(2h+8)<60
Supporters of incarceration believe that recent criminal justice-related policies have ______________. caused an increase in more rehabilitative programs failed
NEED HELP PRONTO!!! ASAP!!! "If someone put poison in your food, how long would the poison react to your body??"
Unlike his European allies, president Wilson saw the war in:
which ordered pairs are solution of the inequality?y>2x-2a)(1,1)b)(-2,4)c)(4,2)d)(3,-1)e)(-2,4)​
why does roe v. wade matter to us?​