100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Use the words contentious and tension in a sentence
Solve the problem. Four accounting majors, two economics majors, and three marketing majors have interviewed for five different managerial positions with a larg
1 times x to the 1st power
Until the 1800s, _______ produced almost 80 percent of the goods being traded. A. Europe B. Asia C. Africa D. South America
220 is 95.3% of what number?
what happens when you add heat to an object and when you cool an object
a square piece of paper is folded in half to form a rectangle. this rectangle has a perimeter of 24 cm. find the area of the original square in sq cm
110% OF WHAT NUMBER IS 880? SHOW EVERY STEP PLZ:)
In Charles Dickens' novel A Christmas Carol, who was Scrooge's dead business partner
48 cookies; 25 % decrease... Find the new amount given the original amount And the percent of change.