Ilikecakeonmybday Ilikecakeonmybday
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

at the supermarket 6 mangoes cost 6.12$ ehat is the cost of 8 mangoes​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-02-2020

Answer:

$8.16

Step-by-step explanation:

First, we find the unit cost, or the cost of 1 mango.

$6.12/6 = $1.02

Each mango costs $1.02

8 mangoes cost 8 times the cost of 1 mango.

8 * $1.02 = $8.16

Answer Link
anonymouscookie101 anonymouscookie101
  • 11-02-2020

Answer:

The cost of 8 mangoes is $7.84

Step-by-step explanation:

Divide 6 by 6.12 to get the cost of one mango

6/6.12 = 0.98

Multiply 0.98 by 8 to get the cost of 8 mangoes

0.98 x 8 = 7.84

Answer Link

Otras preguntas

Ship that revolutionized travel during the age of exploration
Karen is 6 years older than Michelle and Michelle is 2 years younger then their brother. The sum of their ages is 62 how old is michelle
The base of a square pyramid has a side length of 6 inches. The height of the pyramid is 12 inches. What is the volume of the pyramid?
Move the decimal point in 250,000 to the left as many places as necessary to find a number that is greater than or equal to 1 and less to 10.
State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.
During the cell cycle, the complete period of non division is called what?
which state was the first to abolish slavery
where do vertical shear winds form?
Why is magma that contains little silica less likely to erupt explosively?
Why do people go on pilgremages?