addymae7108 addymae7108
  • 12-02-2020
  • Mathematics
contestada

Nabuko bought 14 dog biscuits for $1.68 so how much will 32 cost

Respuesta :

aerynlaf2005 aerynlaf2005
  • 12-02-2020

Answer:

$3.84

Step-by-step explanation:

Divide $1.68 by 14 to find the cost of one dog biscuits. Then multiply that by 32 to find the cost of 32 biscuits. You should get $3.84.

Answer Link

Otras preguntas

find the diagonal of a square with a perimeter of 28 inches
A sack contains red and blue marbles. The ratio of red marbles to blue marbles is 4:3. If there are 18 blue marbles in the sack, how many red marbles are in the
1. Determine the constant of variation for the direct variation given. R varies directly with S. When S is 16, R is 80. 1/5 5 16
Complete the following item based on the given information. The volume of a box(V) varies directly with its length(l). If one of the boxes has a volume of 325 c
I need help here please..! I took a picture of the Multi -Step equations..!
2. Find the least no. by which 294 must be multiplied to make it a perfect square?
If y varies directly with x and x=4 when, y=20, find k, the constant of variation.
1) Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Write without negative exponents. 3*4^0 = ____ 2) Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Wr
2: find the slop and the y-intercept of the line represented by the equation. 7x + y = 8 I am having trouble with these, could someone please help me.
four times the sum of a number and two increased by three is at least twenty seven