joshuaw0825 joshuaw0825
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of oranges costs $22.40. What is the price per ounce?

Respuesta :

luckettaden10
luckettaden10 luckettaden10
  • 13-02-2020
The answer is 4 Haidas
Answer Link
kamilla7
kamilla7 kamilla7
  • 13-02-2020

Answer:

$4.48 per ounce

Step-by-step explanation:

Divide $22.40 by 5

22.4/5 = x/1

(solve this proportion by cross multiplying)

Answer Link

Otras preguntas

What is the cost of the following?6 cans of corn at 3 / $1.003 boxes of cereal at $0.99 each1 loaf of bread at $0.45 each6 lbs. Of  apples at 2 lbs. For $0.801
Is 13/4 a integer,rational number,and irrational number?
your dog eats 7/8 lb of dog food in 4 meals how much does your dog eat per meal
(ax + b) × (cx + d) =
How Do You Graph Order Pairs
2x+2y=8 in function form step by step please?
How does uniform linear motion differ from uniform circular motion?
Having trouble simplifying terms. the equation is n4+n3+3n-n-n3? how dou you SIMPLIFY this term?
where is 33 south and 18 east
m-4=2M find the solution