ssimpson110 ssimpson110
  • 14-02-2020
  • Mathematics
contestada

Two dozen cupcakes for $34.80 or 40 cupcakes for $56.00?

Respuesta :

joyceedenfield joyceedenfield
  • 14-02-2020

Answer:

40 for $56.00=  $1.40 each

Step-by-step explanation:

$34.80 / 24 = $1.45 each

$56.00 / 40 = $1.40 each

Answer Link

Otras preguntas

Joey wants to build a rectangular garden. He plans to use a side of a river for one side of the garden, he will not place fencing along this side of the garden.
The volume of a fish tank is 50 cubic feet. If the density is 0.5fish over feet cubed, how many fish are in the tank?
What step did gorbachev take to change the soviet foreign policy?
The nurse is preparing to administer a medication of sleep which intervention applies
How much money should i bring to a concert?
How to tell if an equation is exothermic or endothermic?
An amount of $21,000 is borrowed for 10 years at 3.25% interest, compounded annually. If the loan is paid in full at the end of that period, how much must be pa
How many ways can the manager of a baseball team put together a batting order of his nine players, if the shortstop must bat 3rd?
What step did gorbachev take to change the soviet foreign policy?
which of these is the smallest? asteroids comets planets meteoroids