kendarriuskj1990 kendarriuskj1990
  • 14-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of organic, brown rice costs $6.79. What
is the price per pound?

Respuesta :

xxkody
xxkody xxkody
  • 14-02-2020
it’s .97¢ per pound, you have to divide $6.79 by 7
Answer Link

Otras preguntas

there are 27 campers. this is nine times as many as the number of counselors. How many counselors are there?
The American's used the trail of _______ to invade Mexico.
What is 21(2-x)+12x=44? How do I do that? Help!
What volume In liters is a cube 20cm on a side? If the cube is filled with water what is the mass of the water?
Mr. White can travel 6 hours while taking 3 breaks of 10 minutes each. If he travels for 36 hours,how many breaks did he take?
shirley is going to have the exterior of her home painted. tims painting charges  $250 plus $14 per hour. colorful prints charges  $22 per hoour. how many hours
solve x plus 3x equals 36
an undersea volcanic formation that does not rise at least 1000 meters above surrounding sea floor i called a_____
Name two shapes that DO NOT have lines of symmetry
Help!! Okay this is the question Lola made $625 mowing yards.She worked for 5 consecutive days and earned the same amount each day.How much money did Andreus ea