drenix855781 drenix855781
  • 14-02-2020
  • History
contestada

if you know the unit prices of the differnt brands of an item ,you are better able

Respuesta :

Martingotbanned3
Martingotbanned3 Martingotbanned3
  • 14-02-2020

Answer:

If you the unit prices you know the cost per unit.  For example, you would be able to compare possibly a price per one ounce of Dasani water and a price per one ounce of Aquafina water.  This makes it super simple to compare the prices of the two brands when they are both written as a unit rate (of course, the units would need to be the same to make the comparison).

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

you make 35$ from washing cars for 7 hours, how make do you make in 4 hours?
As water enters this plant cell structure, the cell becomes more turgid. This plant cell structure is the A) vacuole. B) cytoplasm. C) cell wall. D) chloroplast
unknown times 5.5 equals. 5.5 what's the unknown
What was the ultimate goal of perestroika?
What layer of the earth is moving during an earthquake? Core Mantle plates Lithospheric plates Mesopheric plates
HELP ME! I'm confused if to whether I should choose a or b
ok guys, can someone tell me what is 784.291 mls/hr rounded to the nearest tenth
nan rode the roller coaster 8 times which was twice as many times as she rode the ferris wheel
What is the GCF for 28 and 70
the Khmer empire was centered in modern day country in southeast Asia and was known for magnificent temple complex A: Myanmar (Burma) B: Cambodia C: Vietnam D: