sondosn4994
sondosn4994 sondosn4994
  • 15-02-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $1.79 a pound. Miguel bought 3.6 pounds of oranges. How much did the oranges cost, to the nearest cent?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 15-02-2020

Answer: 644cents

Step-by-step explanation:

From the question, we were told that

1 pound = $1.79

Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost

$1.79 x 3.6 = $6.444

Recall:

$1 = 100cents.

Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

You have chosen biology as your college major because you would like to be a medical doctor. however, you find that the probability of being accepted into medic
What is a minerals cleavage?
During the cenozoic era, mountain building in western north america was caused by _____.
What was written after the Mexican Revolution of 1910?
A charged particle is moving in a magnetic field. what is the direction of the force on the particle due to the magnetic field?
How did the war affect different groups of Americans?
Molar mass of potassium phosphide
Can somebody please help me? I don't understand this!
What is the answer to number 5
What levels of german society were most drawn to hitler and the nazi party?