thomasi thomasi
  • 14-10-2014
  • Mathematics
contestada

A bottle of body wash costs 2.88 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounces?

Respuesta :

ArchimedesEleven
ArchimedesEleven ArchimedesEleven
  • 14-10-2014
$2.88/12 = $0.24 per ounce of body wash
 
This can be solved by using a calculator.
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

a track is 200 meters long. how many times must julius run around the track to run 3 kilometers
Why did world powers try to appease or ignore Germany's and Japan's expansionist policies at first?
Government by consent is really government by consensus—majority agreement in matters of opinions. What does the word consensus mean? government consent majorit
Which occurs during disequilibrium? check all that apply
Find the area and perimeter of an isosceles trapezoid with a 60° base angles and bases 9 and 13.
How was the Civil Rights Movement bot violent and non? Which was more effective?
With a suspension bridge, like the one in the photograph above, the weight is distributed __________________.
what multiplies to 16 and adds to negative 12
why texting is important for social survival
help me with 2 through 4 please!