You buy a pair of jeans (j) that cost $12, two pair of socks (s) for $2 each, and three tops (t) that cost $6 each. Which expression represents this situation and how much did you spend?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

1*12 + 2*2 + 3*6 = 12 + 4 +18 = $34