xosavannah7 xosavannah7
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon

Respuesta :

sellamarcelina sellamarcelina
  • 11-03-2020

Answer:

[tex]\frac{26.25}{7.5}[/tex] = $3.5/gallon

Answer Link

Otras preguntas

Please help me! Solve for x 4−(2x+4)=5
0.75 km expressed in centimeters
-3(2x-3)=-5x+5 What is the solution for x???
Through (1,-6) and perpendicular to y=-3x+3
The Roth family has liquid assets of $10,000, use assets of $150,000 and investment assets of $34,000. They also have liabilities totaling $108,000. If their to
Why do we multiply by a power of 10 when writing a repeating decimal as a rational number
Choose the sentence that has the correct form of verb ser. (4 points) Question 10 options: 1) Usted no son policías. 2) Mi hermana somos muy alta. 3) Tú e
How do I simplify it
How do I solve 3k2= 27 using common core?
How do facts in a memoir differ from facts in other types of nonfiction?