marcusvazquez2222 marcusvazquez2222
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Pig eats 2.3 pounds of grain, grain costs 6.25 per pound, how much will it costs to feed one pig for 80 days

Respuesta :

frankiedatt
frankiedatt frankiedatt
  • 06-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Each pig eats: [ 2.8 pounds of grain / day ]

Cost of grain: [ $7.25 / pound of grain ]

----------------------------------------

[ $7.25 / pound of grain ] x [ 2.8 pounds of grain / day ] = [ cost to feed 1 pig for 1 day ]

+7.25%2A2.8+=+20.3+

This is:

$20.30 / 1 pig / 1 day

+20.3%2A60+=+1218+

The cost is:

$1,218 / 1 pig / 60 days

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 29 • 1 + 2(20 ÷ 4 – 5)
A swimming pool holds 600,000 liters of water. The pool has two drainage pipes. When the pool is completely full, the first pipe alone can empty it in 100 minut
1. In the 1920s people could buy more goods than they had the money for because businesses encouraged them to buy a. savings bonds. b. insurance policies. con c
qual é o maior número natural com 2 algarismos que seja múltiplo de 19
essay on library in 200 words​
Why is liquid paraffin preferred as a heating medium not water
18. If z = (5)(11)(28)(38), what is the greatest prime factor of z? A. 5 B. 7 C. 11 D. 13 E. 19
The Hanging Gardens of Babylon are an architectural form called the...
Balance Si4H10+O2>SiO2+H2O
I need help this is very hard please