tantienduong9775 tantienduong9775
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

At the ice cream shoppe,
one banana split and five
milkshakes cost $16.24 IP
three banana splits and
two milkshakes cost
$15.05, find the cost of
a milkshake.​

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-03-2020

Answer:

  $2.59

Step-by-step explanation:

Let b and m represent the costs of a banana split and a milkshake, respectively. Then the two purchases are ...

  b +5m = 16.24

  3b +2m = 15.05

Subtracting the second equation from 3 times the first, we have ...

  3(b +5m) -(3b +2m) = 3(16.24) -(15.05)

  13m = 33.67 . . . . . . simplify

  m = 2.59 . . . . . . . . . divide by 13

The cost of a milkshake is $2.59.

Answer Link

Otras preguntas

what poetic form is used in the prologue to act 1 of romeo and Juliet
123456789011121314151617181920
Why was the Standard Oil Trust MOST likely pictured as an octopus with many tentacles in the cartoon
What is the remainder of 38÷7
Why does Great Britain have a large debt? and who should pay that debt?
What were people called in the Middle Ages who were not civilized?
What was a major result of the Civil War?
What was established in Article III of the Constitution?
How do you figure out what 1/10 of 1,7000.000 km squared is?
Choose the appropriate ending for the sentence. La escuela te da mucha tarea ________. (1 point) Question 5 options: 1) a ti 2) a él 3) a nosotros 4)